top of page

Seyir Halindeyken Lastik Patlarsa Ne Yapmalıyım?

Güncelleme tarihi: 5 May 2020Hiç kuşkusuz arabanın omurgası olan lastiklerimiz zamanla periyodik olarak kontrol edilmediğinde ve eski lastikler yenileri ile değiştirilmediğinde çok büyük kazalara sebebiyet verebilmektedir. Tüm kontrolleri yaptınız herşey sorunsuz hatta lastiğiniz sıfır dahi olsa yabancı bir cismin lastiğinize batması sonucu inebilir veya patlayabilir. İdeal lastik ömrü 30 bin km veya 2 yıldır. Süre olarak ömrünü tamamlayan lastikler yeni gibi gözükse de risk taşır.

Her gün mutlaka aracınıza binmeden aracınızın etrafında bir tur atarak göz ile lastik havasının kontrollerinizi yapmalısınız. Rutin kontrol etmenin faydası seyir halinde lastiğinizin patlamadan müdahalesini sağlayabilmektir. Lastik patladığında ya da herhangi bir yabancı cisim batması sonucunda hava basıncı azalacak veya hiç kalmayacaktır.

Yüksek hızlarda aracınızın lastiği patlarsa soğuk kanlı olmalısınız. Panik yapmak, aniden frene basmak, direksiyonu iyice çevirmek gibi hatalar yapmamalısınız.

Ön lastiğiniz patladıysa aracınız lastiğin patladığı yöne çekme yapacaktır. Böyle durumlarda direksiyonu sağlam tutmalı ve aracın kontrolünü kaybetmemelisiniz. Aracın çekme yaptığı yönün tersine direksiyonu çevirmelisiniz. Aracınız yavaş yavaş hız kaybedecektir. Güvenli bölge bularak durmalısınız.

Patlayan lastik arka lastiklerden birisiyse frene yavaş yavaş basarak direksiyonu sabit tutmalı ve güvenli bölgede durmalısınız. En tehlikeli durum aracın ön lastiğinin patlamasıdır. Patlak lastiğin onarımı yapılmadan ya da yedek lastik ile değiştirilmeden yola devam edilmesi tehlikelidir.

31 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page